Tervetuloa Helsingin keskusta-alueen yhteystietosivulle!

Jumalanpalvelukset, tapahtumat ja toiminta

Seurakunnan palvelukset ja tapahtumat löytyvät jumalanpalveluskalenterista sekä tapahtuma- ja toimintakalenterista. Pyhäkkökohtaiset aikataulut löydät myös kunkin pyhäkön omalta sivulta

Päivystävä pappi ja kanttori

Kasteesta, hautauksesta, avioliittoon vihkimisestä, kodinpyhityksestä, synnintunnustuksesta, sairaanvoitelusta, rukoushetkestä ja muihin kirkollisiin toimituksiin liittyvistä asioista voit sopia päivystävän papin tai kanttorin kanssa.
Päivystäjät ovat tavoitettavissa arkipäivinä klo 9–16 (lukuun ottamatta arkipäiville osuvia kirkon suuria juhlapyhiä).
Helsingin keskusta-alueen päivystäjän yhteystiedot:
puh. (09) 85 646 105
paivystaja.helsinki@ort.fi

Asiakaspalvelu

Jäsenrekisteriin, hautapaikkoihin ja muuhun seurakunnan yhteiseen toimintaan liittyvistä asioista voit sopia seurakunnan asiakaspalvelussa

Diakonian puhelinpäivystys

Seurakunnan diakoniatyöntekijät päivystävät puhelimitse ma, ti ja to klo 9–12 numerossa (09) 856 46 160.

Kirkkoherra Markku Salminen Uspenskin katedraali p. 040 501 6190 markku.salminen@ort.fi
Rovasti Teo Merras Uspenskin katedraali p. 040 540 3200 teo.merras@ort.fi
Pastori Mikko Leistola Uspenskin katedraali p. 040 041 3196 mikko.leistola@ort.fi
Pastori Sergei Petsalo Uspenskin katedraali, nuorisopappi p. 040 620 5944 sergei.petsalo@ort.fi
Ylidiakoni Juha Lampinen Uspenskin katedraali p. 040 527 9580 juha.lampinen@ort.fi
Kanttori Varvara Merras-Häyrynen Uspenskin katedraali p. 040 587 0739 varvara.merras-hayrynen@ort.fi
Kanttori Elia Pietarinen Uspenskin katedraali, nuorisokanttori p. 044 206 3327 elia.pietarinen@ort.fi
Pastori Johannes Lahtela Kotikirkko, monikulttuurisen työn pappi p. 040 776 0700 johannes.lahtela@ort.fi
Rovasti Heikki Huttunen Pyhän Kolminaisuuden kirkko, venäjänkielinen pappi p. 040 741 8792 heikki.huttunen@ort.fi
Kanttori Irina Tchervinskij-Matsi Pyhän Kolminaisuuden kirkko, venäjänkielinen kanttori p. 050 374 0019 irina.tchervinskij-matsi@ort.fi

Kirkot & pyhäköt

  • Uspenskin katedraali
  • Jumalansynnyttäjän Neitseen Marian kuolonuneen nukkumisen muistolle pyhitetty katedraali

  • Kanavakatu 1, 00160 Helsinki

  • Kotikirkko
  • Apostoli Jaakobin, Herran veljen, ja suurmarttyyri Katariinan muistolle pyhitetty Pappilatalon kirkko

  • Liisankatu 29 A (4.krs), 00170 Helsinki

  • Pyhän Kolminaisuuden kirkko
  • Kirkkoslaavinkieliset jumalanpalvelukset

  • Unioninkatu 31, 00170 Helsinki

  • Hoiva- ja palvelukoti Helenan kirkko
  • Pyhien lapsimarttyyrien Pistiksen, Elpiksen, Agapen ja heidän äitinsä Sofian kirkko

  • Hämeentie 55, 00580 Helsinki

  • Yhteyshenkilöt

    Huttunen Heikki

    Pappi

    Pyhän Kolminaisuuden kirkko, venäjänkielinen pappi (viikkovapaat torstai ja perjantai)

    +358407418792

    Lahtela Johannes

    Pappi

    Pappilatalon kotikirkko, monikulttuurisen työn pappi (viikkovapaat maanantai ja tiistai)

    +358407760700

    Lampinen Juha

    Ylidiakoni

    Uspenskin katedraali (viikkovapaat maanantai ja tiistai)

    +358405279580

    Leistola Mikko

    Pappi

    Uspenskin katedraali ja Klaukkalan kirkko (viikkovapaat maanantai ja tiistai)

    +358400413196

    Merras Teo

    Pappi

    Uspenskin katedraali ja Klaukkalan kirkko (viikkovapaat maanantai ja tiistai)

    +358405403200

    Merras-Häyrynen Varvara

    Kanttori

    Uspenskin katedraali (viikkovapaat maanantai ja tiistai)

    +358405870739

    Petsalo Sergei

    Pappi

    Kasvatustoimi ja Uspenskin katedraali (viikkovapaat torstai ja perjantai)

    +358406205944

    Rinne Olga

    Kanttori

    Pyhän Kolminaisuuden kirkko, venäjänkielinen kanttori (viikkovapaat torstai ja perjantai)

    +358401574715

    Salminen Markku

    Kirkkoherra

    Uspenskin katedraali (viikkovapaat maanantai ja tiistai)

    +358405016190

    Tchervinskij-Matsi Irina

    Kanttori

    Pyhän Kolminaisuuden kirkko ja Kotikirkko (viikkovapaat torstai ja perjantai)

    +358503740019