
Uspenskin katedraalissa vierailee päivittäin puolisen tuhatta kävijää. Kuva: Eelis Mäntymäki, teksti Vlada Wahlsten
Mitä Uspenskin katedraalin nimi tarkoittaa? Suurin osa tunnistaa kyllä Suomen ortodoksien pääpyhäkön – yhden Helsingin päänähtävyyksistä ja maamerkeitä. Todella harva kuitenkaan tietää, mitä Uspenskin katedraalin nimi merkitsee.
Kävimme tekemässä Galluppia Uspenskin katedraalin edustalla ja Helsingin Kauppatorilla. Toistakymmentä ihmistä pysähtyi juttelemaan ja kertomaan näkemyksensä Uspenskin katedraalista.
Kukaan vastanneista ei osannut kertoa, mitä Uspenskin katedraalin nimi tarkoittaa.
Vastanneista matkailijoista yksikään ei tiennyt kirkon nimeä. Matkailijat kertovat, että kyseessä on ortodoksinen kirkko. Moni oli käynyt katedraalissa tai suunnitteli vierailua.
Neljästätoista vastaajasta kaksi oli sattumalta seurakuntamme jäseniä Riihimäeltä.
”Enpä tiedä, vaikka kyllähän ortodokseina meidän kuuluisi tietää. Olen viettänyt täällä nuoruuteni ja käynyt monta kertaa Uspenskissa. Eipä tullut silloin otettua selvää”, kertoo Niina.
Myös muut paikalliset osaavat kertoa, että kyseessä on Uspenskin katedraali, mutta eivät niinkään tiedä nimen alkuperää.
”Liittyykö se jotenkin kirkon rakennuttajaan?”, arvailee Katajanokkalainen koiranulkoiluttaja. ”Olen käynyt kyllä sisällä katedraalissa. Kävin kerran pääsiäisenäkin, vaikka olen luterilainen. Siellä on hieno tunnelma. Nimen merkitys sen sijaan ei ole tuttu. Eikös tämä ole venäläinen kirkko?” Vastaaja ilahtui kuullessaan, että Uspenskin katedraali on Suomen ortodoksisen kirkon pääkatedraali ja kuuluu autonomisena arkkipiispakuntana Konstantinopolin patriarkaattiin. ”Sepä hienoa. Ja tärkeää, että olette tuominneet sodan Ukrainassa”.
Myös toinen katajanokkalainen koiranulkoiluttaja pysähtyy mielellään vastaamaan. Alkujaan vuosikymmeniä sitten Katajanokalle Ranskasta muuttanut Pierre kertoo käyneensä useasti Uspenskin katedraalissa.
”Kirkkonne on todella kaunis! Sitä ei voi edes verrata muihin kirkkoihin”.
Aidoksi skattalaiseksi esittäytyvä perheenisä Mika arvelee 6 vuotiaan Bruno poikansa kanssa, että nimi liittyy jotenkin historiaan. Kuullessaan Uspenskin tarkoittavan kirkkoslaaviksi Jumalansynnyttäjän kuolonuneen nukkumista ja että juhlaa vietetään 14.-15.8. innostuu Mika:
”Wau. Siis nyt täällä vietetään näin suurta juhlaa. Tämäpä hienoa! Ja todella mielenkiintoista. Oon ikäni täällä asunut, enkä tuota tiennyt. Kylläpä oli hienoa kuulla tästä. Me tullaan Brunon kanssa ehdottomasti katsomaan ristisaattoa ja vedenpyhitystä meidän kotinurkilla. Kiitos todella paljon, kun kysyitte ja kerroitte.”
Katedraalin edustalla tauluja myyvä Amadeus tuntee Uspenskin katedraalin historian ja kertoo englanniksi siitä mielellään:
”Uspenskin katedraalia kutsutaan myös punaiseksi kirkoksi. Venäläiset ovat rakentaneet sen reilu 150 vuotta sitten. Kiintoisaa, että osa kirkon tiileistä ovat sitäkin vanhempia ja ne on kuljetettu Bomarsubdin linnakkeesta.”
Amadeus ylistää kirkon sijaintia:
”Tämä sijaitsee kallion päällä näkyvällä paikalla ja tästä näkee kauas merelle.”
Uspenskin nimen alkuperä ja merkitys sen sijaan eivät ole tuttuja, vaikka Amadeus on useasti seurannut katedraalin temppelijuhlan juhlallisuuksia.
”Vai Jumalansynnyttän kuolonuneen nukkuminen. Nyt viimekn tiedän, miksi juhlassa papistolla on niin kauniin siniset puvut ja kirkossa sinisiä kukkia. Tämä on siis Jumalansynnyttäjän kirkko.”
Näin epämuodollinen galluppi toteutettiin:
Seurakunnan viestintä jalkautui Helsingin Kauppatorille ja Katajanokalle iltapäivällä 13.8.2025. Vastaantulijoilta kysyttiin tunnistavatko he Katajanokan kalliolla sijaitsevan kirkon nimeltä ja tietävätkö he, mitä kirkon nimi merkitsee. Vastaajilta tiedusteltiin myös kotipaikkakuntaa sekä sitä, ovatko he käyneet Uspenskin katedraalissa. Haastattelijana toimi Vlada Wahlsten Helsingin ortodoksisen seurakunnan viestinnästä. Kuvaajana toimi työharjoittelija Eelis Mäntymäki.
Galluppiin vastasi kaikkiaan 14. Heistä 10 olivat helsinkiläisiä tai Suomessa asuvia ja 4 ulkomailta Suomeen tulleita matkailijoita. Kaikki Suomessa asuvat tunnistivat kirkon olevan Uspenskin katedraali. Matkailijoista sen sijaan yksikään ei tunnistanut tai muistanut katedraalin nimeä. Kukaan vastanneista ei tiennyt Uspenskin kateraalin nimen tarkoittavan Jumalansynnyttäjän kuolonuneen nukkumista. Vastaajien pienen määrän vuoksi kyselyn tulokset ovat vain suuntaa antavia.