15.8.2025

Uspenskin katedraalin temppelijuhlaa eli praasniekkaa vietettiin torstaista perjantaihin 14-15. elokuuta. Katedraali on pyhitetty Jumalansynnyttäjän kuolonuneen nukkumisen – Uspenien – muistolle. Kyseessä oli merkittävä juhla, johon osallistuivat kaikki kolme piispaa.

Tässä kuvien muodossa tunnelmia juhlasta:

Paikalle pääsi paljon porukkaa

 

Arkkipiispa Elia myönsi Pyhän Karitsan Ritarikunnan 2. luokan mitalit Ilona Lehmukselle ja Tenho Kokkoselle.
Pyhän Karitsan ritarikunnan ansiomitali luovutetaan tunnustuksena palkitun tekemästä työstä Suomen ortodoksisen kirkon hyväksi.

Ilona Lehmus toimii järjestötyön asiantuntijana Kirkon alat ry:llä. Hän on tehnyt toistakymmentä vuotta kirkossa erilaisissa tehtävissä ja toiminut aiemmin myös Filantropialla ja myös Helsingin ortodoksisessa seurakunnassa.

Ilona Lehmus toimi seurakunnassa pitkään diakoniatyöntekijänä. Hänellä on takanaan pitkä kirkkomuusikon ura. Hän laulaa muun muassa Uspenie kvartetissa.
Filosofian maisteri Tenho Kokkonen toimii Pyhän Kolminaisuuden kirkon kirkkokuoron, Troitsan kuoron yhdistyksen puheenjohtajana. Hän on vuosia laulanut seurakunnan kuoroissa ja toiminut myös kirkollisissa projekteissa tutkijana ja kirjoittajana.
Helsingin ortodoksinen seurakunta toivottaa palkituille Ilonalle ja Tenholle monia armorikkaita vuosia!
Kuvat Eelis Mäntymäki
Kategoriat Ajankohtaista